Wiarygodność to najważniejsza z cech, którą powinien posiadać każdy prawdziwy lider.

Emperor penguin (Aptenodytes forsteri); Dawson-Lambton Glacier

Spróbujmy stworzyć portret idealnego lidera. Lider powinien być z pewnością uczciwy – zgodzicie się? To znaczy powinien działać zgodnie z wartościami, które swoją osobą prezentuje (i które są powszechnie znane jego współpracownikom). Swoją pozycję powinien potwierdzać poprzez posiadane kompetencje – ludzie idą za liderem, nie ze względu na to, że ten ma władzę, ale dlatego, że spełnia ich oczekiwania.

Idźmy dalej. Lider ma obowiązek komunikowania się w sposób jasny. To jego zadaniem jest szukaniem odpowiedzi na postawione pytania i ew. wyjaśnianiem niejasnych kwestii. Aby móc dobrze pełnić swoją rolę, powinien być również uważnym słuchaczem.

Chyba mocno nie przesadzę, gdy napiszę, że rolą prawdziwego lidera jest bycie wzorem do naśladowania. To on jako pierwszy ma za zadanie wcielać w życie to co zostało uzgodnione. Jeśli coś obiecał, to z pewnością zrobił to na tyle rozważnie, że na pewno dotrzyma słowa.

Niewątpliwie w byciu liderem bardzo ważna jest pewność siebie. Musi za każdym razem myśleć pozytywnie i być nastawionym na działanie – szczególnie w obliczu trudności powinien pałać entuzjazmem. Jego zadaniem jest wzbudzać nadzieję na lepsze i pokazywać, że wytrwałą pracą można przezwyciężyć przeszkody.

Schemat powstawania takiej postawy przywódczej mógłby więc wyglądać następująco: Całość rodzi się w głowie. Następnie to co zostało tam wypracowane wydobywa się z wnętrza za pomocą słów i urzeczywistnia po przez działanie. Następnie owe działania składają się na tożsamość lidera, która staje się trzonem jego wiarygodności. Ta finalnie przeradza się w dziedzictwo.

Rzecz jasna, jest to długi i tak naprawdę niekończący się proces, polegający na ciągłym odnawianiu i udowadnianiu swojej wiarygodności.

To bardzo trudne zadanie, a także wielki obowiązek – co w takim razie rekompensuje ten trud? Sława? Pieniądze? Jestem przekonany, że prawdziwy lider o tym nie myśli. Dla niego prawdziwą motywacją są INNI, ale o tym w kolejnym wpisie ;)

Tymczasem, jakie jeszcze wg. Was cechy powinien mieć wiarygodny lider?